Nichicon PCJ0G182MCL9GS
PCJ0G182MCL9GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ0G182MCL9GS
Brief Description
CAP POLYMER 1800UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
PCJ0G182MCL9GS.pdf
Availability of PCJ0G182MCL9GS
QUANTITY
PCJ0G182MCL9GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ0G182MCL9GS
Internal Part NumberEIS-PCJ0G182MCL9GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ0G182MCL9GS
Related LinksPCJ0G18, PCJ0G182MCL9GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ0G182MCL9GS Details Description
Related parts for PCJ0G182MCL9GS
JUMPER-H1501TR/A2015R/H1501TR 8" datasheet.pdf
IC TXRX 1/4 LOAD MULTI 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3MM 11POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
HEAT SHRINK ADH BLK .5" X 4' datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40M/MDM40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE SMA STR PLUG-PLUG RG58 6" datasheet.pdf
22MM WHITE 12V SCREW BLOCK datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES 20K OHM AXIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf