Nichicon PCJ0J821MCL1GS
PCJ0J821MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ0J821MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCJ0J821MCL1GS.pdf
Availability of PCJ0J821MCL1GS
QUANTITY
PCJ0J821MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ0J821MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCJ0J821MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ0J821MCL1GS
Related LinksPCJ0J82, PCJ0J821MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ0J821MCL1GS Details Description
Related parts for PCJ0J821MCL1GS
CONN HSG RCPT 28POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
HDC-KIT-HA 04.402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 200MA SOD323 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 1.5UH N30 datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 RCPT 2X6 CS/CPA B datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf