Nichicon PCJ1C101MCL4GS
PCJ1C101MCL4GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ1C101MCL4GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCJ1C101MCL4GS.pdf
Availability of PCJ1C101MCL4GS
QUANTITY
PCJ1C101MCL4GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ1C101MCL4GS
Internal Part NumberEIS-PCJ1C101MCL4GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ1C101MCL4GS
Related LinksPCJ1C10, PCJ1C101MCL4GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ1C101MCL4GS Details Description
Related parts for PCJ1C101MCL4GS
WRIST STRAP - HIGH LAND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 250V 0.265A SOT223 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MCF523X datasheet.pdf
CAP CER 200PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 98POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
MODBUS RS485 24VDC FOR EM4 BLK datasheet.pdf