Nichicon PCJ1C390MCL1GS
PCJ1C390MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ1C390MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 39UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCJ1C390MCL1GS.pdf
Availability of PCJ1C390MCL1GS
QUANTITY
PCJ1C390MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ1C390MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCJ1C390MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ1C390MCL1GS
Related LinksPCJ1C39, PCJ1C390MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ1C390MCL1GS Details Description
Related parts for PCJ1C390MCL1GS
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
IC DGTL SIGNL PROCESSOR 144-BGA datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD CROSSING 8" datasheet.pdf
FESTOON SYSTEM RND CABLE 26-35' datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 GL/W SN/PB datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf