CUI Inc. PCM-400-15-CFS
PCM-400-15-CFS picture photo
Mfg. Part Number
PCM-400-15-CFS
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 400W
Datasheet Download
PCM-400-15-CFS.pdf
Availability of PCM-400-15-CFS
QUANTITY
PCM-400-15-CFS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCM-400-15-CFS
Internal Part NumberEIS-PCM-400-15-CFS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPCM-400-CFS Series Cert of Compliance
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPCM-400
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14.67A
Power (Watts)400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.01" L x 4.00" W x 1.60" H (177.8mm x 101.6mm x 40.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max220W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCM-400-15-CFS
Related LinksPCM-400, PCM-400-15-CFS Datasheet, CUI Inc. Distributor
PCM-400-15-CFS Details Description
Related parts for PCM-400-15-CFS
FAN TUBEAXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 6KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-A 12 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf