CUI Inc. PCM-400-18-CNF
PCM-400-18-CNF picture photo
Mfg. Part Number
PCM-400-18-CNF
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 220W
Datasheet Download
PCM-400-18-CNF.pdf
Availability of PCM-400-18-CNF
QUANTITY
PCM-400-18-CNF Order Process
Ship out your order
Specifications of PCM-400-18-CNF
Internal Part NumberEIS-PCM-400-18-CNF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPCM-400-CNF Series Cert of Compliance
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.22A
Power (Watts)220W (400W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.00" L x 4.00" W x 1.57" H (152.4mm x 101.6mm x 39.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max220W (400W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCM-400-18-CNF
Related LinksPCM-400, PCM-400-18-CNF Datasheet, CUI Inc. Distributor
PCM-400-18-CNF Details Description
Related parts for PCM-400-18-CNF
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-SOIC datasheet.pdf
TERMINAL SCREW HORZ PC MNT RED datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 21MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 80POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 130PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS56628 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf