CUI Inc. PCM-400-D0524-CFS
PCM-400-D0524-CFS picture photo
Mfg. Part Number
PCM-400-D0524-CFS
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 400W
Datasheet Download
PCM-400-D0524-CFS.pdf
Availability of PCM-400-D0524-CFS
QUANTITY
PCM-400-D0524-CFS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCM-400-D0524-CFS
Internal Part NumberEIS-PCM-400-D0524-CFS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPCM-400-CFS Series Cert of Compliance
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPCM-400
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A, 6.67A
Power (Watts)400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.01" L x 4.00" W x 1.60" H (177.8mm x 101.6mm x 40.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCM-400-D0524-CFS
Related LinksPCM-400-, PCM-400-D0524-CFS Datasheet, CUI Inc. Distributor
PCM-400-D0524-CFS Details Description
Related parts for PCM-400-D0524-CFS
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW ALF2 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 24-20AWG SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf