Microchip Technology PCM16XQ1
PCM16XQ1 picture photo
Mfg. Part Number
PCM16XQ1
Manufacturer
Product Category
Accessories
Brief Description
PROCESSOR MODULE PIC16C745,765
Datasheet Download
PCM16XQ1.pdf
Availability of PCM16XQ1
QUANTITY
PCM16XQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCM16XQ1
Internal Part NumberEIS-PCM16XQ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3
Category Programmers, Development Systems
FamilyAccessories
Series-
Accessory TypeProcessor Module
For Use With/Related ProductsICE2000
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCM16XQ1
Related LinksPCM1, PCM16XQ1 Datasheet, Microchip Technology Distributor
PCM16XQ1 Details Description
Related parts for PCM16XQ1
Z8 8K OTP 16 MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 19POS PCB GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf