Susumu PCMB053T-1R0MS
PCMB053T-1R0MS picture photo
Mfg. Part Number
PCMB053T-1R0MS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 7A 14 MOHM SMD
Datasheet Download
PCMB053T-1R0MS.pdf
Availability of PCMB053T-1R0MS
QUANTITY
PCMB053T-1R0MS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCMB053T-1R0MS
Internal Part NumberEIS-PCMB053T-1R0MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPCMB
PackagingCut Tape (CT)
Type-
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating7A
Current - Saturation11A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1919 (4848 Metric)
Size / Dimension0.191" L x 0.185" W (4.85mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCMB053T-1R0MS
Related LinksPCMB053, PCMB053T-1R0MS Datasheet, Susumu Distributor
PCMB053T-1R0MS Details Description
Related parts for PCMB053T-1R0MS
IC SOURCE DRIVER 8CHAN 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DSP SPEECH/AUDIO 144-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 100V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
WI-FI SERIAL SERVER 1PORT DUAL B datasheet.pdf
COAXIAL LIGTS 78X124MM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf