Susumu PCMC053T-2R2MN
PCMC053T-2R2MN picture photo
Mfg. Part Number
PCMC053T-2R2MN
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 35 MOHM SMD
Datasheet Download
PCMC053T-2R2MN.pdf
Availability of PCMC053T-2R2MN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCMC053T-2R2MN Order Process
Ship out your order
Specifications of PCMC053T-2R2MN
Internal Part NumberEIS-PCMC053T-2R2MN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductPCMB and PCMC Series - Power Choke Coils
PCN Obsolescence/ EOLPCMC Series 29/Jun/2012
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPCMC
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating5.5A
Current - Saturation9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.185" W (5.20mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCMC053T-2R2MN
Related LinksPCMC053, PCMC053T-2R2MN Datasheet, Susumu Distributor
PCMC053T-2R2MN Details Description
Related parts for PCMC053T-2R2MN
FIXED IND 150UH 50MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf