Hirose Electric Co Ltd PCN10-20P-2.54DS
PCN10-20P-2.54DS picture photo
Mfg. Part Number
PCN10-20P-2.54DS
Brief Description
DIN CONN HEADER 20POS 2 ROW R/A
Datasheet Download
PCN10-20P-2.54DS.pdf
Availability of PCN10-20P-2.54DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCN10-20P-2.54DS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10-20P-2.54DS
Internal Part NumberEIS-PCN10-20P-2.54DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10-20P-2.54DS
Related LinksPCN10-20, PCN10-20P-2.54DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10-20P-2.54DS Details Description
Related parts for PCN10-20P-2.54DS
CABLE ASSEM FIBER ST-ST 3 METER datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NC 6-DIP datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .8MMFH 17H GOLD datasheet.pdf
IC CAP DISCHRG 1000V 2500NF 8SO datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 800MA 58 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIT SLOTTED 1MM X 5.5MM 1.97" datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 410MW SOD123 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX GREEN TRANSP 4" datasheet.pdf