Hirose Electric Co Ltd PCN10-48P-2.54DS(72)
PCN10-48P-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10-48P-2.54DS(72)
Brief Description
HEADER 48POS 3 ROW R/A
Datasheet Download
PCN10-48P-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10-48P-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10-48P-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10-48P-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10-48P-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
StyleC
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10-48P-2.54DS(72)
Related LinksPCN10-48P-, PCN10-48P-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10-48P-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10-48P-2.54DS(72)
DUCT SLOT TYPE F PVC LGY 6' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RS-FTU/0 40 CBL INTERFACE datasheet.pdf
4MM BANANA SHRTNG BAR WH datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 240MA 700 MOHM datasheet.pdf