Hirose Electric Co Ltd PCN10-64ACP-2.54DSA(72)
PCN10-64ACP-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10-64ACP-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN DIN HEADER 64POS 3ROW STR
Datasheet Download
PCN10-64ACP-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10-64ACP-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10-64ACP-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10-64ACP-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10-64ACP-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions96
Number of Positions Loaded64
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
StyleC
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10-64ACP-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10-64ACP, PCN10-64ACP-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10-64ACP-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10-64ACP-2.54DSA(72)
IC CLK BUFF SKEW 8OUT 24SOIC datasheet.pdf
KIT USB EVALUATION FOR CDB48500 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf