Hirose Electric Co Ltd PCN10-64S-2.54DSA(72)
PCN10-64S-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10-64S-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN RECEPT 64POS DUAL TH
Datasheet Download
PCN10-64S-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10-64S-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10-64S-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10-64S-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10-64S-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10-64S-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10-64S-, PCN10-64S-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10-64S-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10-64S-2.54DSA(72)
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TXRX 16BIT 3-STATE 48TSSOP datasheet.pdf
STRAIN RELIEF LP EURO QK datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf
Connector Header 17 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf