Hirose Electric Co Ltd PCN10A-90P-2.54DS(72)
PCN10A-90P-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10A-90P-2.54DS(72)
Brief Description
CONN HEADER 90POS DUAL R/A
Datasheet Download
PCN10A-90P-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10A-90P-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10A-90P-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10A-90P-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10A-90P-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10A-90P-2.54DS(72)
Related LinksPCN10A-90P, PCN10A-90P-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10A-90P-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10A-90P-2.54DS(72)
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IDC CABLE-AKC24G/ AE24G / AKC24G datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTPORT X3 H ZIGBEE GPRS WW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 480VAC datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf