Hirose Electric Co Ltd PCN10C-100S-2.54DS(72)
PCN10C-100S-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-100S-2.54DS(72)
Brief Description
CONN DIN RCPT 100POS DUAL RT ANG
Datasheet Download
PCN10C-100S-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10C-100S-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10C-100S-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-100S-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-100S-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-100S-2.54DS(72)
Related LinksPCN10C-100S, PCN10C-100S-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-100S-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10C-100S-2.54DS(72)
HEADER OPEN .018"DIA .600 32POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 20.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PTC RESET 6V LO RHO 0805 1.75A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 15C S 3" YEL NI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf