Hirose Electric Co Ltd PCN10C-16S-2.54DSA(72)
PCN10C-16S-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-16S-2.54DSA(72)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN RECEPT 16POS DUAL TH
Datasheet Download
PCN10C-16S-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10C-16S-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10C-16S-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-16S-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-16S-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-16S-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10C-16S-, PCN10C-16S-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-16S-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10C-16S-2.54DSA(72)
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
FUSE GLASS 187MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
HEADER GOLD 16POS DUAL ROW datasheet.pdf
IC AMP LNA MOD 2.3-2.7GHZ 3X3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS WIDEB -110V 60QFN datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 67.3 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf