Hirose Electric Co Ltd PCN10C-64S-2.54DS(72)
PCN10C-64S-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-64S-2.54DS(72)
Brief Description
CONN DIN RCPT 64POS DUAL RT ANG
Datasheet Download
PCN10C-64S-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10C-64S-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10C-64S-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-64S-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10C-64S-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions64
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-64S-2.54DS(72)
Related LinksPCN10C-64S, PCN10C-64S-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-64S-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10C-64S-2.54DS(72)
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC BUTTERWORTH FILTER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS R/A datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES 225 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf