Hirose Electric Co Ltd PCN10C-90S-2.54DS
PCN10C-90S-2.54DS picture photo
Mfg. Part Number
PCN10C-90S-2.54DS
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
DIN CONN RCPT 90 POS 2 ROW R ANG
Datasheet Download
PCN10C-90S-2.54DS.pdf
Availability of PCN10C-90S-2.54DS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCN10C-90S-2.54DS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10C-90S-2.54DS
Internal Part NumberEIS-PCN10C-90S-2.54DS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions90
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10C-90S-2.54DS
Related LinksPCN10C-9, PCN10C-90S-2.54DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10C-90S-2.54DS Details Description
Related parts for PCN10C-90S-2.54DS
AC/DC CONVERTER 48V 80W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT TOUCHSCREEN 32LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT MFC5.6 datasheet.pdf
CONN SOCKET .062 26-24AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf