Hirose Electric Co Ltd PCN10EA-32P-2.54DS(72)
PCN10EA-32P-2.54DS(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10EA-32P-2.54DS(72)
Brief Description
CONN HEADER 32POS DUAL R/A
Datasheet Download
PCN10EA-32P-2.54DS(72).pdf
Availability of PCN10EA-32P-2.54DS(72)
QUANTITY
PCN10EA-32P-2.54DS(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10EA-32P-2.54DS(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10EA-32P-2.54DS(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10EA-32P-2.54DS(72)
Related LinksPCN10EA-32P, PCN10EA-32P-2.54DS(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10EA-32P-2.54DS(72) Details Description
Related parts for PCN10EA-32P-2.54DS(72)
TRANS NPN 40V 1.5A MINI PWR datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT .1A 75GF datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
IC BUFF NINE SCHMT TIG 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf