Hirose Electric Co Ltd PCN10HB-50P-2.54DSA(72)
PCN10HB-50P-2.54DSA(72) picture photo
Mfg. Part Number
PCN10HB-50P-2.54DSA(72)
Brief Description
CONN HEADER 50POS DUAL TH
Datasheet Download
PCN10HB-50P-2.54DSA(72).pdf
Availability of PCN10HB-50P-2.54DSA(72)
QUANTITY
PCN10HB-50P-2.54DSA(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN10HB-50P-2.54DSA(72)
Internal Part NumberEIS-PCN10HB-50P-2.54DSA(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN10
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Style-
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN10HB-50P-2.54DSA(72)
Related LinksPCN10HB-50P, PCN10HB-50P-2.54DSA(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN10HB-50P-2.54DSA(72) Details Description
Related parts for PCN10HB-50P-2.54DSA(72)
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 500A 1200VAC datasheet.pdf
RES 3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A TP-FA datasheet.pdf