Hirose Electric Co Ltd PCN12EA-16P-2.54DS(71)
PCN12EA-16P-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
PCN12EA-16P-2.54DS(71)
Brief Description
CONN HEADER 16POS DUAL R/A
Datasheet Download
PCN12EA-16P-2.54DS(71).pdf
Availability of PCN12EA-16P-2.54DS(71)
QUANTITY
PCN12EA-16P-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN12EA-16P-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-PCN12EA-16P-2.54DS(71)
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN12
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Style-
Level, Class-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN12EA-16P-2.54DS(71)
Related LinksPCN12EA-16P, PCN12EA-16P-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN12EA-16P-2.54DS(71) Details Description
Related parts for PCN12EA-16P-2.54DS(71)
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A BEVL PLNGR datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 380K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 15MM datasheet.pdf
LED YELLOW 2SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 11A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf