Hirose Electric Co Ltd PCN13-100S-2.54DS(71)
PCN13-100S-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-100S-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - DIN 41612
Brief Description
CONN DIN RCPT 100POS DUAL RT ANG
Datasheet Download
PCN13-100S-2.54DS(71).pdf
Availability of PCN13-100S-2.54DS(71)
QUANTITY
PCN13-100S-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-100S-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-PCN13-100S-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-100S-2.54DS(71)
Related LinksPCN13-100S, PCN13-100S-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-100S-2.54DS(71) Details Description
Related parts for PCN13-100S-2.54DS(71)
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TQFN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
11P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT .4VA 28V datasheet.pdf