Hirose Electric Co Ltd PCN13-20S-2.54DS(71)
PCN13-20S-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-20S-2.54DS(71)
Brief Description
CONN DIN RCPT 20POS DUAL RT ANG
Datasheet Download
PCN13-20S-2.54DS(71).pdf
Availability of PCN13-20S-2.54DS(71)
QUANTITY
PCN13-20S-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-20S-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-PCN13-20S-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-20S-2.54DS(71)
Related LinksPCN13-20S-, PCN13-20S-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-20S-2.54DS(71) Details Description
Related parts for PCN13-20S-2.54DS(71)
IC RESET CMOS 3.4V 100MS 5SSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP LOW PRO 7 POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HOUSING 4 POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 200M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf