Hirose Electric Co Ltd PCN13-20S-2.54DSA
PCN13-20S-2.54DSA picture photo
Mfg. Part Number
PCN13-20S-2.54DSA
Brief Description
DIN CONN RCPT 20POS 2 ROW STR
Datasheet Download
PCN13-20S-2.54DSA.pdf
Availability of PCN13-20S-2.54DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCN13-20S-2.54DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of PCN13-20S-2.54DSA
Internal Part NumberEIS-PCN13-20S-2.54DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - DIN 41612
SeriesPCN13
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
StyleB
Level, Class1
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Current Rating2A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCN13-20S-2.54DSA
Related LinksPCN13-20, PCN13-20S-2.54DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PCN13-20S-2.54DSA Details Description
Related parts for PCN13-20S-2.54DSA
CONN RING 20-24 AWG #6 NAT PIDG datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
RECPT,TYPE M,EUROCARD 42+6,P datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 20POS R/A datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
DIN-POWER F048MS-3 0C1-2-V1 datasheet.pdf
IC PCIE SW 5LANE 5PORT 196CABGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf