Nichicon PCR1C681MCL1GS
PCR1C681MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1C681MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCR1C681MCL1GS.pdf
Availability of PCR1C681MCL1GS
QUANTITY
PCR1C681MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1C681MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1C681MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)19 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.10mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1C681MCL1GS
Related LinksPCR1C68, PCR1C681MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1C681MCL1GS Details Description
Related parts for PCR1C681MCL1GS
IC EEPROM FPGA 128KB 20-PLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 7POS BK datasheet.pdf
KIT DEV RGB COLOR SENSOR 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
FUSE 90A 500V FAST datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf