Nichicon PCR1D151MCL1GS
PCR1D151MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1D151MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCR1D151MCL1GS.pdf
Availability of PCR1D151MCL1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR1D151MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1D151MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCR1D151MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)39 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)