Nichicon PCR1V151MCL6GS
PCR1V151MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
PCR1V151MCL6GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
PCR1V151MCL6GS.pdf
Availability of PCR1V151MCL6GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCR1V151MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCR1V151MCL6GS
Internal Part NumberEIS-PCR1V151MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.10mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCR1V151MCL6GS
Related LinksPCR1V15, PCR1V151MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCR1V151MCL6GS Details Description
Related parts for PCR1V151MCL6GS
LOW PROFILE TAPED 4POS DIP SW 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44-VTLA datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 500VAC 400VDC 5X20 TL 5A datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
IC USB 3.0 HUB 2 PORT 48HTQFP datasheet.pdf
LED MOD 3000LM 4000K FLAT LENS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH datasheet.pdf
LED EMITTER HIGH PWR COOL WHITE datasheet.pdf
100UF 35V 12,9X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf