Nichicon PCS1A121MCL1GS
PCS1A121MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCS1A121MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCS1A121MCL1GS.pdf
Availability of PCS1A121MCL1GS
QUANTITY
PCS1A121MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCS1A121MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCS1A121MCL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCS1A121MCL1GS
Related LinksPCS1A12, PCS1A121MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCS1A121MCL1GS Details Description
Related parts for PCS1A121MCL1GS
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf