Nichicon PCS1A121MCL1GS
PCS1A121MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCS1A121MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCS1A121MCL1GS.pdf
Availability of PCS1A121MCL1GS
QUANTITY
PCS1A121MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCS1A121MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCS1A121MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCS1A121MCL1GS
Related LinksPCS1A12, PCS1A121MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCS1A121MCL1GS Details Description
Related parts for PCS1A121MCL1GS
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
OSC XO 85.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 8WSON datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
CLASS I DESKTOP 12V 40W datasheet.pdf
PROCESSOR 600MHZ datasheet.pdf