HellermannTyton PCS6RED10
PCS6RED10 picture photo
Mfg. Part Number
PCS6RED10
Manufacturer
Product Category
Modular Cables
Brief Description
CAT 6 SHLD PATCH CORD 10' RD
Datasheet Download
PCS6RED10.pdf
Availability of PCS6RED10
QUANTITY
PCS6RED10 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCS6RED10
Internal Part NumberEIS-PCS6RED10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyModular Cables
Series-
Cable TypeRound Cable
Connector TypePlug to Plug
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Length10.0' (3.05m)
ShieldingShielded
ColorRed
FeaturesMolded Plugs
StyleCat6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCS6RED10
Related LinksPCS6, PCS6RED10 Datasheet, HellermannTyton Distributor
PCS6RED10 Details Description
Related parts for PCS6RED10
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLK W/BFI DISC RL MNT datasheet.pdf
MPACS CABLE CONN 10POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5V 4.63V 8-TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.4A 66 MOHM TH datasheet.pdf