Red Lion Controls PCU10000
PCU10000 picture photo
Mfg. Part Number
PCU10000
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
PCU10000.pdf
Availability of PCU10000
QUANTITY
PCU10000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCU10000
Internal Part NumberEIS-PCU10000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPCU.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesPCU
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCU10000
Related LinksPCU1, PCU10000 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PCU10000 Details Description
Related parts for PCU10000
Crystal 14.7456MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC 8 CH S/O 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC CONV STEP-DWN FOR USB 10SON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.1A CST3 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.68A 50 MOHM datasheet.pdf
1000 TB SPR CLA WL 1WIRE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OPAMP 36V SOIC datasheet.pdf