Red Lion Controls PCU11001
PCU11001 picture photo
Mfg. Part Number
PCU11001
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V
Datasheet Download
PCU11001.pdf
Availability of PCU11001
QUANTITY
PCU11001 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCU11001
Internal Part NumberEIS-PCU11001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPCU.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesPCU
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog (2), Option Cards Available
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCU11001
Related LinksPCU1, PCU11001 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PCU11001 Details Description
Related parts for PCU11001
IC OPAMP CFA 400MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 330NH SMD datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD G5 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TOOL INSERTION MS90455-16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf