Red Lion Controls PCU11001
PCU11001 picture photo
Mfg. Part Number
PCU11001
Datasheet Download
PCU11001.pdf
Availability of PCU11001
QUANTITY
PCU11001 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCU11001
Internal Part NumberEIS-PCU11001
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCU11001
Related LinksPCU1, PCU11001 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PCU11001 Details Description
Related parts for PCU11001
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
ASSY,PIN,EUROCARD,TYPE C/2 48 datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 50V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
MOSF RF N CH 20V 3A PW-X datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
J TERM EDGEON 24 NI datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13.7A TO-247 datasheet.pdf