Red Lion Controls PCU11002
PCU11002 picture photo
Mfg. Part Number
PCU11002
Datasheet Download
PCU11002.pdf
Availability of PCU11002
QUANTITY
PCU11002 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCU11002
Internal Part NumberEIS-PCU11002
TypeProcess Controller
Input Range0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.401" (10.20mm), 0.299" (7.60mm)
Voltage - Supply115/230VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP65 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCU11002
Related LinksPCU1, PCU11002 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
PCU11002 Details Description
Related parts for PCU11002
CABLE TIE BARB TY 120LB 21.2" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 120 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 5% 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 20-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 36A DFN datasheet.pdf