Nichicon PCV1C271MCL2GS
PCV1C271MCL2GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1C271MCL2GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCV1C271MCL2GS.pdf
Availability of PCV1C271MCL2GS
QUANTITY
PCV1C271MCL2GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1C271MCL2GS
Internal Part NumberEIS-PCV1C271MCL2GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1C271MCL2GS
Related LinksPCV1C27, PCV1C271MCL2GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1C271MCL2GS Details Description
Related parts for PCV1C271MCL2GS
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 16V 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf