Nichicon PCV1C271MCL7GS
PCV1C271MCL7GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1C271MCL7GS
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCV1C271MCL7GS.pdf
Availability of PCV1C271MCL7GS
QUANTITY
PCV1C271MCL7GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1C271MCL7GS
Internal Part NumberEIS-PCV1C271MCL7GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1C271MCL7GS
Related LinksPCV1C27, PCV1C271MCL7GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1C271MCL7GS Details Description
Related parts for PCV1C271MCL7GS
HDI RECP ASSY 3 ROW 294 POS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLK W/DIODE FOR TEST BG datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
TM3476K016DEBA datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1A AMMO datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf