Nichicon PCV1D560MCL2GS
PCV1D560MCL2GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1D560MCL2GS
Brief Description
CAP POLYMER 56UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCV1D560MCL2GS.pdf
Availability of PCV1D560MCL2GS
QUANTITY
PCV1D560MCL2GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1D560MCL2GS
Internal Part NumberEIS-PCV1D560MCL2GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)48 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1D560MCL2GS
Related LinksPCV1D56, PCV1D560MCL2GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1D560MCL2GS Details Description
Related parts for PCV1D560MCL2GS
TRIMMER 200 OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-TQFN (4x4) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC HALL SENSOR datasheet.pdf
SENSOR MAG SPDT CYLINDER 300V datasheet.pdf