Nichicon PCV1J220MCL1GS
PCV1J220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1J220MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
PCV1J220MCL1GS.pdf
Availability of PCV1J220MCL1GS
QUANTITY
PCV1J220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1J220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1J220MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)56 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1J220MCL1GS
Related LinksPCV1J22, PCV1J220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1J220MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1J220MCL1GS
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ACCESSORY MOUNTING WING 1POS RED datasheet.pdf
RELAY SSR 20A 24VDC datasheet.pdf
BERGSTIK HEADER STR datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 5KW datasheet.pdf
CONN PLUG 3CKT .093 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf