Nichicon PCV1J5R6MCL1GS
PCV1J5R6MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1J5R6MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 5.6UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
PCV1J5R6MCL1GS.pdf
Availability of PCV1J5R6MCL1GS
QUANTITY
PCV1J5R6MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1J5R6MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1J5R6MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)105 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1J5R6MCL1GS
Related LinksPCV1J5R, PCV1J5R6MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1J5R6MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1J5R6MCL1GS
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf