Nichicon PCV1K220MCL1GS
PCV1K220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCV1K220MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
PCV1K220MCL1GS.pdf
Availability of PCV1K220MCL1GS
QUANTITY
PCV1K220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCV1K220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCV1K220MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCV1K220MCL1GS
Related LinksPCV1K22, PCV1K220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCV1K220MCL1GS Details Description
Related parts for PCV1K220MCL1GS
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
TG2030 SHEET 100X100X5MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SM6 datasheet.pdf