Bourns Inc. PCW1J-B24-AEB103L
PCW1J-B24-AEB103L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-B24-AEB103L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-B24-AEB103L.pdf
Availability of PCW1J-B24-AEB103L
QUANTITY
PCW1J-B24-AEB103L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-B24-AEB103L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-B24-AEB103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-B24-AEB103L
Related LinksPCW1J-B2, PCW1J-B24-AEB103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-B24-AEB103L Details Description
Related parts for PCW1J-B24-AEB103L
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.84A 24 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE 550A 1250V 3KN/110 AR CU datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
RES 4 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
D SUB MA 8W8 RA 50 OHMS S4,METAL datasheet.pdf