Bourns Inc. PCW1J-B24-BAB503L
PCW1J-B24-BAB503L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-B24-BAB503L
Brief Description
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-B24-BAB503L.pdf
Availability of PCW1J-B24-BAB503L
QUANTITY
PCW1J-B24-BAB503L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-B24-BAB503L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-B24-BAB503L
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-B24-BAB503L
Related LinksPCW1J-B2, PCW1J-B24-BAB503L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-B24-BAB503L Details Description
Related parts for PCW1J-B24-BAB503L
CARD DGTL I/O 16/8 SOURCE SR9205 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf