Bourns Inc. PCW1J-B24-CEB502L
PCW1J-B24-CEB502L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-B24-CEB502L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-B24-CEB502L.pdf
Availability of PCW1J-B24-CEB502L
QUANTITY
PCW1J-B24-CEB502L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-B24-CEB502L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-B24-CEB502L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-B24-CEB502L
Related LinksPCW1J-B2, PCW1J-B24-CEB502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-B24-CEB502L Details Description
Related parts for PCW1J-B24-CEB502L
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 2" datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 24POS CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 21POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 640K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf