Bourns Inc. PCW1J-C24-BCB502L
PCW1J-C24-BCB502L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-C24-BCB502L
Brief Description
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-C24-BCB502L.pdf
Availability of PCW1J-C24-BCB502L
QUANTITY
PCW1J-C24-BCB502L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-C24-BCB502L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-C24-BCB502L
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-C24-BCB502L
Related LinksPCW1J-C2, PCW1J-C24-BCB502L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-C24-BCB502L Details Description
Related parts for PCW1J-C24-BCB502L
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
REMOVAL TOOL BNC/TNC 8IN datasheet.pdf
TERMINAL SCREW VERT PC MNT WHT datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
OSC MEMS 160.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 50MA SNT4A datasheet.pdf