Bourns Inc. PCW1J-C24-EAB103L
PCW1J-C24-EAB103L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-C24-EAB103L
Brief Description
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-C24-EAB103L.pdf
Availability of PCW1J-C24-EAB103L
QUANTITY
PCW1J-C24-EAB103L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-C24-EAB103L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-C24-EAB103L
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-C24-EAB103L
Related LinksPCW1J-C2, PCW1J-C24-EAB103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-C24-EAB103L Details Description
Related parts for PCW1J-C24-EAB103L
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 3MM 4.88" datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 1:10 40VFQFN datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
FCA-325-BY2 datasheet.pdf
300 MHz Current Feedback Amplifier IC datasheet.pdf