Bourns Inc. PCW1J-C28-BBB103L
PCW1J-C28-BBB103L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-C28-BBB103L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-C28-BBB103L.pdf
Availability of PCW1J-C28-BBB103L
QUANTITY
PCW1J-C28-BBB103L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-C28-BBB103L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-C28-BBB103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-C28-BBB103L
Related LinksPCW1J-C2, PCW1J-C28-BBB103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-C28-BBB103L Details Description
Related parts for PCW1J-C28-BBB103L
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AMP MMIC 3.6V TSLP-16 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CORD 8 POS MALE 2M CAT5E datasheet.pdf