Bourns Inc. PCW1J-R24-BCB103L
PCW1J-R24-BCB103L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-R24-BCB103L
Brief Description
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-R24-BCB103L.pdf
Availability of PCW1J-R24-BCB103L
QUANTITY
PCW1J-R24-BCB103L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-R24-BCB103L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-R24-BCB103L
SeriesPC-Slimline
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.945" (24.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-R24-BCB103L
Related LinksPCW1J-R2, PCW1J-R24-BCB103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-R24-BCB103L Details Description
Related parts for PCW1J-R24-BCB103L
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 3V 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT SER 48QFN datasheet.pdf
RES 750 OHM 9W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf