Nichicon PCX1C151MCL6GS
PCX1C151MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
PCX1C151MCL6GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCX1C151MCL6GS.pdf
Availability of PCX1C151MCL6GS
QUANTITY
PCX1C151MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCX1C151MCL6GS
Internal Part NumberEIS-PCX1C151MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current780mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCX1C151MCL6GS
Related LinksPCX1C15, PCX1C151MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCX1C151MCL6GS Details Description
Related parts for PCX1C151MCL6GS
FERRITE ARRAY 200MA 600 OHMS SMD datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED 7-SEG RED 640NM CA datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA RADIAL datasheet.pdf