Nichicon PCX1C391MCL1GS
PCX1C391MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCX1C391MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCX1C391MCL1GS.pdf
Availability of PCX1C391MCL1GS
QUANTITY
PCX1C391MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCX1C391MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCX1C391MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.04A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCX1C391MCL1GS
Related LinksPCX1C39, PCX1C391MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCX1C391MCL1GS Details Description
Related parts for PCX1C391MCL1GS
CONN D-SUB PLUG 78POS CRIMP datasheet.pdf
METRAL 4000 SIGNAL HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 80W datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 6-MICROPAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4350K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
26500 23#20 20#16 P BY PLUG LC datasheet.pdf
12-Bit, 80/105/125/150 MSPS, 1.8 V Dual Analog-to-Digital Converter IC datasheet.pdf